Sugar, Butte No. 1 in first girls hoops media poll

Two District 6 teams took No. 1 spots in their respective classifications in the first Idaho girls basketball state media poll of the 2017-18 season released Wednesday.

Sugar-Salem, the defending 3A state runner-up, is No. 1 in the 3A ranks while Butte County, which concluded a 24-0 season with a state championship last season, is No. 1 in 1A Division II. The Diggers received seven of nine first-place votes while the Pirates received six first-place votes. Sugar-Salem is currently 3-2 while Butte County begins its season Tuesday at home versus Carey.

Two other local teams cracked the top five in the poll. Snake River (3-0) is tied for No. 3 in 3A with Parma (3-0) while West Jefferson (2-0) is ranked No. 3 in 2A.

Bonneville (2-0) received four votes in 5A, Firth (4-0) received 11 votes in 2A and defending 2A state champion Ririe (2-1) received three votes in 2A.

The complete poll is below with local teams bolded.

Week 1 Girls Basketball State Media Poll

Records are through Nov. 21, 2017

Class 5A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Eagle (6) 4-0 42 -

2. Post Falls (3) 1-0 34 -

3. Mountain View 3-0 25 -

4. Centennial 3-1 8 -

5. Borah 2-2 7 -

Others receiving votes: Capital 6, Highland 5, Lewiston 4, Bonneville 4

Class 4A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Middleton (9) 3-1 45 -

2. Bishop Kelly 2-1 36 -

3. Century 2-1 21 -

4. Sandpoint 0-3 10 -

5. Caldwell 3-2 7 -

Others receiving votes: Minico 5, Mountain Home 5, Burley 4, Twin Falls 1, Pocatello 1

Class 3A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Sugar-Salem (7) 3-2 43 -

2. Timberlake (2) 2-1 35 -

T-3. Snake River 3-0 23 -

T-3. Parma 3-0 23 -

5. Kimberly 3-1 4 -

Others receiving votes: Marsh Valley 2, Fruitland 2, Gooding 2, Homedale 1

Class 2A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Melba (4) 3-0 34 -

2. Soda Springs (2) 3-1 26 -

3. West Jefferson (2) 2-0 22 -

T-4. Cole Valley Christian 2-1 15 -

T-4. Malad (1) 1-0 15 -

Others receiving votes: Firth 11, St. Maries 9, Ririe 3

Class 1A Division I

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Prairie (5) 3-0 35 -

2. Lapwai (2) 2-1 34 -

3. Oakley 2-0 27 -

4. Liberty Charter 1-2 18 -

5. Horseshoe Bend 0-1 7 -

Others receiving votes: Shoshone 6, Ambrose 3, Genesee 3, Valley 2

Class 1A Division II

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Butte County (6) 0-0 34 -

2. Genesis Prep (2) 0-0 27 -

3. Salmon River (1) 1-1 25 -

4. Nezperce 2-0 19 -

5. Dietrich 3-1 16 -

Others receiving votes: Council 4, Kendrick 3, Rockland 3, Lighthouse Christian 3, Castleford 1

Voters:

Matt Harris, IdahoSports.com

Mark Nelke, Coeur d’Alene Press

Fred Davis, Blackfoot Morning News

Michael Guise, Idaho State Journal

Brandon Walton, Idaho Press-Tribune

Michael Lycklama, Idaho Statesman

Marlowe Hereford, Idaho Falls Post Register

Jake Crouse, Twin Falls Times-News

Paul Kingsbury, IdahoSports.com

ADVERTISEMENT