IF sweeps City-County championships

The Idaho Falls High School boys and girls swim teams swept the City-County Championship team titles Saturday at Wes Deist Aquatic Center.

Girls

Team scores: 1. Idaho Falls 411; 2. Skyline 278; 3. Hillcrest 164; 4. Bonneville 130

Individual results

(*-indicates qualifying time)

200 Medley Relay: 1. IFHS A (Tayla Liddle, Kailee Puetz, Andrea Perttula, Shaylee Liddle) 2. Skyline 3. IFHS B

200 Freestyle Relay: 1. IFHS A (Puetz, T. Liddle, S. Liddle, Perttula) 2. Skyline 3. Hillcrest

400 Freestyle Relay: 1. Skyline (Sydney Daniel, Karina Permann, Naomi Larson, Zoe Rebol) 2. Hillcrest, 3. IFHS

200 Freestyle: 1. T. Liddle IF* 2. Alexandria Adams BF* 3. Whitney Yorgason IF.

200 Individual Medley: 1. Puetz, IF* 2. Rebol, Sky* 3. Josie Havlovick, Sky*.

50 Freestyle: 1. Perttula, IF* 2. Alyvia Casperson, IF* 3. Havlovick, Sky*.

100 Butterfly: 1. Tahis Ibanez, Mad* 2. T. Liddle, IF* 3. W. Yorgason, IF.

100 Freestyle: 1. Puetz, IF* 2. Sophie George, Sky* 3. Susanna Cooper, NGHS.

500 Freestyle: 1. Rebol, Sky* 2. Adams, BF* 3. George, Sky*.

100 Backstroke: 1. S. Liddle, IF* 2. Larson, Sky 3. Kaylie Wall, Rig,

100 Breaststroke: 1. Perttula, IF* 2. Ibanez, Mad* 3. Morgan Daniel, Sky*.

Boys

Team scores:1. Idaho Falls 379; 2. Hillcrest 244; 3. Skyline 189; 4. Bonneville 67

Individual results

(*-indicates qualifying time)

200 Medley Relay: 1. Hillcrest A (Nick Brown, Jethro Bell, Sam Pendlebury, Shai Cunningham) 2. IFHS 3. Madison

200 Freestyle Relay: 1. Hillcrest A (Pendlebury, Brown, Gabe Houston, Cunningham) 2. IFHS 3. Madison

400 Freestyle Relay: 1. IFHS A (Are Steen, Luke Smith, Ryan Grimes, Dallin Smith) 2. Skyline 3. IFHS B

200 Freestyle: 1. Steen, IF* 2. Spencer Eyring, Mad* 3. David Hill, Sky*.

200 Individual Medley: 1. Cunningham, Hill* 2. Caleb Muhlestein, Mad * 3. Trygge Jarnagin, Bonn*.

50 Freestyle: 1. Dallin Hibbard, Mad* 2. Blaine Barrie, Sky* 3. Tyler Davis, IF*.

100 Butterfly: 1. Hibbard, Mad* 2. Cunningham, Hill* 3. Nathaniel Pearson, Rig*

100 Freestyle: 1. Barrie, Sky* 2. Davis, IF* 3. Hunter Bidwell, Rig*

500 Freestyle: 1. Steen, IF* 2. D. Smith, IF* 3. Kelson Casperson, IF

100 Backstroke: 1. Pendlebury, Hill* 2. Hill, Sky 3. Jarnagin, Bonn,

100 Breaststroke: 1. Pearson, Rig* 2. Eyring, Mad* 3. Bell, Hill*.

ADVERTISEMENT