Luptak Jr. High Championship Swim Meet, Feb. 9

Team scores: 1. Panthers 1591, 2. Eagles 1565, 3. Spartans 1237, 4. Wolverines 869, 5. Dragons 613

top 8 individual results only

MIXED 5-7 200Y MED.REL.

1. Eagles Swim Team A, (Caleb Daniel, Laura Johnson, Blue Burns, Tyson Lords), 2:21.60; 2. Panthers Swim Team A, (Jaci Hegsted, Preston McDaniel, Kinley Friess, Connor Phippen), 2:26.29; 3. Panthers Swim Team B, (Jennamarie Williams, Daisy Carbajal, Mahea Grimes, Mia Packer), 2:39.15; 4. Spartans Swim Team A, (Keaton Casperson, Breanna Williams, Sarah Bird, Faith Bell), 2:46.74; 5. Eagles Swim Team B, (Taylor Sutton, Calvin Jones, S Martinez Flores, Brinkley Miller), 2:57.63; 6. Wolverines Swim Team A, (Sawyer Gilman, Lizzie Bird, Grace Pontzer, Karlie Reisner), 3:04.04; 7. Spartans Swim Team B, (Brynn Hill, Rushten Lowder, Cheyenne Smith, Jacob Christensen), 3:05.48; 8. Dragons Swim Team A, (Brooklyn Hall, Timberlie Widdison, Britton Pendlebury, Catie Wilding), 3:24.04n), 4:04.69;

MIXED 8-9 200Y MED.REL.

1. Panthers Swim Team B, (Moana Grimes, Kim Wojnarowicz, Rees Weimer, Brecken Jones), 2:16.94; 2. Spartans Swim Team A, (Daradie Peck, Livy Bell, Stetson Smith, Haylie Berry), 2:18.25; 3. Panthers Swim Team A, (Ellyanna Kegel, Emily Dial, Karter Barfuss, Gavin Dustin), 2:23.04; 4. Eagles Swim Team A, (Steve Drysdale, Zoe Bug Johnson, R Johnson, Alex Owens), 2:25.76; 5. Eagles Swim Team B, (Kyle Nef, Arianna Burgan, Daria Hathaway, Abby Couch), 2:40.18; 6. Spartans Swim Team B, (Mary Deyoung, Eliza Higgins, Allison Marotz, Kaylee Newell), 2:45.45; 7. Wolverines Swim Team A, (Kevin Couch, Ryan Elfering, Luke Hansen, Brendan Rasmussen), 2:49.98; 8. Eagles Swim Team C, (Bennett Smith, Kevin Nef, Melanie Meek, Tana Johnson), 2:51.81

GIRLS 5-7 50Y FREE

1. Mia Packer, Panthers Swim Team 32.72; 2. Scarlet Herway, Wolverines Swim Team 34.64; 3. Taylor Johnson, Eagles Swim Team 35.43; 4. Rylee Murray, Spartans Swim Team 41.02; 5. Karlie Reisner, Wolverines Swim Team 41.18; 6. Kylee Anderson, Dragons Swim Team 41.49; 7. Noelle Shick, Eagles Swim Team 44.70; 8. Sadie Clarke, Wolverines Swim Team 44.84

BOYS 5-7 50Y FREE

1. Preston McDaniel, Panthers Swim Team 32.57; 2. Elias Couch, Eagles Swim Team 35.31; 3. Andrew Winder, Spartans Swim Team 37.07; 4. Jordon Taufer, Eagles Swim Team 37.43; 5. Erik Jarnagin, Dragons Swim Team 38.80; 6. Sawyer Gilman, Wolverines Swim Team 39.76; 7. Trey Barrett, Wolverines Swim Team 39.98; 8. Giryan Jones, Panthers Swim Team 40.21

GIRLS 8-9 50Y FREE

1. Harlie Taylor, Panthers Swim Team 28.29; 2. Grace Dempsey, Eagles Swim Team 30.10; 3. Abby Couch, Eagles Swim Team 32.93; 4. Alaina Perrenoud, Panthers Swim Team 35.05; 5. Jaynie Wray, Spartans Swim Team 35.38; 6. Jaelyn Gates, Eagles Swim Team 35.42; 7. Eliza Higgins, Spartans Swim Team 35.45; 8. Tana Johnson, Eagles Swim Team 36.90

BOYS 8-9 50Y FREE

1. Gavin Dustin, Panthers Swim Team 25.57; 2. William Winterbottom, Wolverines Swim Team 26.84; 3. Julian Redman, Spartans Swim Team 31.31; 4. Karter Barfuss, Panthers Swim Team 32.50; 5. Chas Marsden, Eagles Swim Team 33.39; 6. Caleb Benson, Dragons Swim Team 34.34; 7. Alex Owens, Eagles Swim Team 34.60; 8. Giovi Castillo, Eagles Swim Team 36.74

GIRLS 5-7 100Y I.M.

1. Kate Traynor, Wolverines Swim Team 1:19.08; 2. Laura Johnson, Eagles Swim Team 1:23.06; 3. Breanna Williams, Spartans Swim Team 1:26.57; 4. Daisy Carbajal, Panthers Swim Team 1:26.63; 5. Mia Packer, Panthers Swim Team 1:28.69; 6. Mahea Grimes, Panthers Swim Team 1:35.28; 7. Savanah Hawkes, Spartans Swim Team 1:35.80; 8. Jaci Hegsted, Panthers Swim Team 1:36.31

BOYS 5-7 100Y I.M.

1. Caleb Daniel, Eagles Swim Team 1:14.19; 2. Keaton Casperson, Spartans Swim Team 1:26.57; 3. Tyson Lords, Eagles Swim Team 1:28.23; 4. Rushten Lowder, Spartans Swim Team 1:29.48; 5. Jackson Balsmeier, Wolverines Swim Team 1:37.08; 6. Andrew Winder, Spartans Swim Team 1:38.94; 7. Bennett Smith, Eagles Swim Team 1:39.46; 8. Connor Phippen, Panthers Swim Team 1:41.89

GIRLS 8-9 100Y I.M.

1. Rees Weimer, Panthers Swim Team 1:06.45; 2. Grace Dempsey, Eagles Swim Team 1:21.07; 3. Haylie Berry, Spartans Swim Team 1:22.23; 4. Livy Bell, Spartans Swim Team 1:23.33; 5. Ramen Noodles Johnson, Eagles Swim Team 1:23.36; 6. Mary Deyoung, Spartans Swim Team 1:25.06; 7. Scarlet Herway, Wolverines Swim Team 1:29.14; 8. Kaylee Newell, Spartans Swim Team 1:29.24

BOYS 8-9 100Y I.M.

1. Stetson Smith, Spartans Swim Team 1:08.51; 2. Kotter Lybbert, Panthers Swim Team 1:11.32; 3. Steve Drysdale, Eagles Swim Team 1:14.55; 4. Rhett Birch, Eagles Swim Team 1:21.09; 5. Brendan Rasmussen, Wolverines Swim Team 1:22.67; 6. Eli Thompson, Wolverines Swim Team 1:23.73; 7. Nathan Franck, Wolverines Swim Team 1:26.34; 8. Carter Luker, Dragons Swim Team 1:26.90

GIRLS 5-7 50Y BACK

1. Daisy Carbajal, Panthers Swim Team 42.12; 2. Hallie Kelly, Dragons Swim Team 42.74; 3. Charlotte Dustin, Panthers Swim Team 42.86; 4. Cheyenne Smith, Spartans Swim Team 43.03; 5. Rylee Murray, Spartans Swim Team 47.33; 6. Brynn Hill, Spartans Swim Team 47.64; 7. Brooklyn Hall, Dragons Swim Team 47.94; 8. Taylor Sutton, Eagles Swim Team 48.70

BOYS 5-7 50Y BACK

1. Caleb Daniel, Eagles Swim Team 31.70; 2. Andrew Winder, Spartans Swim Team 44.49; 3. Elias Couch, Eagles Swim Team 44.60; 4. Giryan Jones, Panthers Swim Team 49.45; 5. Canten Shanks, Eagles Swim Team 51.94; 6. Bridger Hammer, Dragons Swim Team 53.29; 7. Eli Hendrix, Panthers Swim Team 53.57; 8. Harrison Barton, Spartans Swim Team 53.94

GIRLS 5-7 50Y BREAST

1. Kinley Friess, Panthers Swim Team 38.01; 2. Breanna Williams, Spartans Swim Team 41.36; 3. Charly Dixon, Panthers Swim Team 50.82; 4. Olivia Wahlen, Spartans Swim Team 50.94; 5. Brynn Zirker, Dragons Swim Team 51.21; 6. Ashlyn Skerjanc, Panthers Swim Team 51.42; 7. Savanah Hawkes, Spartans Swim Team 51.62; 8. Tayla Ewell, Dragons Swim Team 52.09

BOYS 5-7 50Y BREAST

1. Blue Burns, Eagles Swim Team 36.63; 2. Keaton Casperson, Spartans Swim Team 42.70; 3. Tyson Lords, Eagles Swim Team 43.58; 4. Rushten Lowder, Spartans Swim Team 44.55; 5. Calvin Jones, Eagles Swim Team 46.52; 6. Erik Jarnagin, Dragons Swim Team 49.50; 7. Marshall Dennert, Wolverines Swim Team 49.72; 8. Isaac Hendricks, Eagles Swim Team 52.31

MIXED 8-9 200Y FREE REL

1. Panthers Swim Team A, (Kotter Lybbert, Lucy Manwaring, Garrett Phippen, Tayson Jones), 1:57.67; 2. Panthers Swim Team B, (Tyler Green, Karter Barfuss, Harlie Taylor, Holton Bundy), 1:58.45; 3. Eagles Swim Team A, (Tana Johnson, Kassidy Poole, Giovi Castillo, Chas Marsden), 2:23.31; 4. Eagles Swim Team B, (Jaelyn Gates, Kyle Nef, Elias Couch, S Martinez Flores), 2:23.65; 5. Panthers Swim Team C, (Sam Hendrix, Joe Thomas, Ellyanna Kegel, Gwyn Peterson), 2:34.31; 6. Spartans Swim Team A, (Kaylee Newell, Paige Smith, Kate Guymon, Marissa Mathews), 2:35.65; 7. Eagles Swim Team C, (Katelynn Eager, Daria Hathaway, Bella Hendricks, Isaac Hendricks), 2:35.90; 8. Spartans Swim Team B, (Ashley Markham, Sarah Bird, Alex Christean, Rachel Murri), 2:37.02

GIRLS 5-7 100Y FREE

1. Kinley Friess, Panthers Swim Team 1:01.07; 2. Kate Traynor, Wolverines Swim Team 1:09.27; 3. Taylor Johnson, Eagles Swim Team 1:21.61; 4. Faith Bell, Spartans Swim Team 1:23.95; 5. Ziah Bell, Spartans Swim Team 1:28.18; 6. Jordan Gates, Eagles Swim Team 1:30.30; 7. Charlotte Dustin, Panthers Swim Team 1:31.30; 8. Sydney Hall, Dragons Swim Team 1:33.12

BOYS 5-7 100Y FREE

1. Blue Burns, Eagles Swim Team 1:05.43; 2. Preston McDaniel, Panthers Swim Team 1:10.51; 3. Sebastian Martinez Flores, Eagles Swim Team 1:24.58; 4. Jordon Taufer, Eagles Swim Team 1:26.59; 5. Giryan Jones, Panthers Swim Team 1:32.00; 6. Jacob Hart, Eagles Swim Team 1:35.28; 7. Marshall Dennert, Wolverines Swim Team 1:37.18; 8. Kai Durtschi, Wolverines Swim Team 1:40.48

GIRLS 8-9 100Y FREE

1. Ramen Noodles Johnson, Eagles Swim Team 1:08.84; 2. Zoe Bug Johnson, Eagles Swim Team 1:11.85; 3. Daradie Peck, Spartans Swim Team 1:11.88; 4. Ellyanna Kegel, Panthers Swim Team 1:16.47; 5. Abby Couch, Eagles Swim Team 1:17.53; 6. Allison Marotz, Spartans Swim Team 1:17.69; 7. Kassidy Poole, Eagles Swim Team 1:20.69; 8. Breah Hunter, Wolverines Swim Team 1:24.52

BOYS 8-9 100Y FREE

1. Stetson Smith, Spartans Swim Team 1:02.00; 2. Kotter Lybbert, Panthers Swim Team 1:02.91; 3. William Winterbottom, Wolverines Swim Team 1:02.96; 4. Tyler Green, Panthers Swim Team 1:03.54; 5. Holton Bundy, Panthers Swim Team 1:04.66; 6. Julian Redman, Spartans Swim Team 1:11.57; 7. Chas Marsden, Eagles Swim Team 1:13.23; 8. Carter Luker, Dragons Swim Team 1:14.52

GIRLS 5-7 100Y BACK

1. Kate Traynor, Wolverines Swim Team 1:17.42; 2. Laura Johnson, Eagles Swim Team 1:23.83; 3. Mia Packer, Panthers Swim Team 1:25.35; 4. Abigail Stratton, Dragons Swim Team 1:28.41; 5. Jennamarie Williams, Panthers Swim Team 1:38.54; 6. Ashley Markham, Spartans Swim Team 1:40.63; 7. Abby Ivie, Dragons Swim Team 1:44.04; 8. Brynn Hill, Spartans Swim Team 1:45.60

BOYS 5-7 100Y BACK

1. Connor Phippen, Panthers Swim Team 1:34.95; 2. Erik Jarnagin, Dragons Swim Team 1:38.52; 3. Bennett Smith, Eagles Swim Team 1:39.20; 4. Calvin Jones, Eagles Swim Team 1:44.57; 5. Jacob Christensen, Spartans Swim Team 1:48.97; 6. Eli Hendrix, Panthers Swim Team 1:51.76; 7. Canten Shanks, Eagles Swim Team 1:54.49; 8. Trey Barrett, Wolverines Swim Team 2:01.49

GIRLS 8-9 100Y BACK

1. Grace Dempsey, Eagles Swim Team 1:19.41; 2. Emily Dial, Panthers Swim Team 1:25.41; 3. Kim Wojnarowicz, Panthers Swim Team 1:28.59; 4. Mary Deyoung, Spartans Swim Team 1:30.94; 5. Melanie Meek, Eagles Swim Team 1:32.42; 6. Alaina Perrenoud, Panthers Swim Team 1:33.62; 7. Bayli Stanton, Dragons Swim Team 1:37.50; 8. Lucy Manwaring, Panthers Swim Team 1:37.61

BOYS 8-9 100Y BACK

1. Tyler Green, Panthers Swim Team 1:09.70; 2. Moana Grimes, Panthers Swim Team 1:13.72; 3. Eli Thompson, Wolverines Swim Team 1:25.07; 4. Rhett Birch, Eagles Swim Team 1:26.40; 5. Kevin Couch, Wolverines Swim Team 1:35.14; 6. Kyle Nef, Eagles Swim Team 1:38.22; 7. Steve Drysdale, Eagles Swim Team 1:43.82; 8. Connor Hagen, Panthers Swim Team 1:44.78

GIRLS 5-7 50Y FLY

1. Kinley Friess, Panthers Swim Team 30.81; 2. Scarlet Herway, Wolverines Swim Team 39.86; 3. Mahea Grimes, Panthers Swim Team 41.07; 4. Jaci Hegsted, Panthers Swim Team 41.20; 5. Zoey Watson, Wolverines Swim Team 44.39; 6. Charlotte Dustin, Panthers Swim Team 46.17; 7. Sarah Bird, Spartans Swim Team 46.47; 8. Cheyenne Smith, Spartans Swim Team 46.69

BOYS 5-7 50Y FLY

1. Caleb Daniel, Eagles Swim Team 31.02; 2. Tyson Lords, Eagles Swim Team 38.68; 3. Sebastian Martinez Flores, Eagles Swim Team 43.66; 4. Connor Phippen, Panthers Swim Team 46.48; 5. Jackson Balsmeier, Wolverines Swim Team 48.11; 6. Britton Pendlebury, Dragons Swim Team 54.40; 7. Jake Briggs, Panthers Swim Team 55.30; 8. Sawyer Gilman, Wolverines Swim Team 56.96

GIRLS 8-9 50Y FLY

1. Rees Weimer, Panthers Swim Team 29.40; 2. Harlie Taylor, Panthers Swim Team 29.52; 3. Haylie Berry, Spartans Swim Team 34.60; 4. Ramen Noodles Johnson, Eagles Swim Team 36.43; 5. Allison Marotz, Spartans Swim Team 39.46; 6. Lily McCall, Panthers Swim Team 40.01; 7. Daria Hathaway, Eagles Swim Team 40.19; 8. Kassidy Poole, Eagles Swim Team 40.27

BOYS 8-9 50Y FLY

1. Tayson Jones, Panthers Swim Team 28.16; 2. Stetson Smith, Spartans Swim Team 32.16; 3. Rhett Birch, Eagles Swim Team 35.60; 4. Moana Grimes, Panthers Swim Team 36.25; 5. Garrett Phippen, Panthers Swim Team 37.06; 6. Chas Marsden, Eagles Swim Team 37.49; 7. Eli Thompson, Wolverines Swim Team 37.94; 8. Julian Redman, Spartans Swim Team 38.09

GIRLS 5-7 100Y BREAST

1. Laura Johnson, Eagles Swim Team 1:36.69; 2. Daisy Carbajal, Panthers Swim Team 1:37.61; 3. Ziah Bell, Spartans Swim Team 1:48.52; 4. Tayla Ewell, Dragons Swim Team 1:49.50; 5. Aubrie Zirker, Dragons Swim Team 1:49.54; 6. Charly Dixon, Panthers Swim Team 1:51.13; 7. Ashlyn Skerjanc, Panthers Swim Team 1:52.21; 8. Rachel Murri, Spartans Swim Team 1:52.23

BOYS 5-7 100Y BREAST

1. Blue Burns, Eagles Swim Team 1:21.68; 2. Preston McDaniel, Panthers Swim Team 1:27.22; 3. Keaton Casperson, Spartans Swim Team 1:34.94; 4. Rushten Lowder, Spartans Swim Team 1:39.44; 5. Calvin Jones, Eagles Swim Team 1:45.06; 6. Andrew Hart, Eagles Swim Team 1:51.55; 7. Marshall Dennert, Wolverines Swim Team 1:55.75; 8. Jackson Balsmeier, Wolverines Swim Team 1:57.49

GIRLS 8-9 100Y BREAST

1. Livy Bell, Spartans Swim Team 1:28.66; 2. Zoe Bug Johnson, Eagles Swim Team 1:32.16; 3. Ellyanna Kegel, Panthers Swim Team 1:32.45; 4. Emily Dial, Panthers Swim Team 1:33.68; 5. Kim Wojnarowicz, Panthers Swim Team 1:35.93; 6. Emma Zirker, Dragons Swim Team 1:41.15; 7. Kate Guymon, Spartans Swim Team 1:41.53; 8. Ryan Elfering, Wolverines Swim Team 1:44.24

BOYS 8-9 100Y BREAST

1. Gavin Dustin, Panthers Swim Team 1:16.31; 2. Steve Drysdale, Eagles Swim Team 1:23.30; 3. Holton Bundy, Panthers Swim Team 1:27.23; 4. Garrett Phippen, Panthers Swim Team 1:33.95; 5. William Winterbottom, Wolverines Swim Team 1:34.96; 6. Brendan Rasmussen, Wolverines Swim Team 1:37.30; 7. Kevin Nef, Eagles Swim Team 1:45.94; 8. Caleb Benson, Dragons Swim Team 1:47.17

MIXED 5-7 200Y FREE REL

1. Spartans Swim Team A, (Breanna Williams, Faith Bell, Cheyenne Smith, Andrew Winder), 2:27.55; 2. Eagles Swim Team A, (Taylor Johnson, Elias Couch, Bennett Smith, Jordon Taufer), 2:28.52; 3. Panthers Swim Team A, (Andrew Lloyd, Charly Dixon, Giryan Jones, Jaci Hegsted), 2:37.98; 4. Panthers Swim Team B, (Charlotte Dustin, Ashlyn Skerjanc, Jennamarie Williams, Seth Perrenoud), 2:47.20; 5. Wolverines Swim Team A, (Kai Durtschi, Trey Barrett, Evelyn Jensen, Scarlet Herway), 2:47.91; 6. Spartans Swim Team B, (Rachel Murri, Olivia Wahlen, Brooklyn Davis, Savanah Hawkes), 2:49.04; 7. Spartans Swim Team C, (Brynn Hill, Isaac Higgins, Ashley Markham, Ziah Bell), 2:57.95; 8. Eagles Swim Team B, (Jordan Gates, Noelle Shick, Andrew Hart, Hunter Warnke), 2:58.96

MIXED 8-9 400Y FREE REL

1. Panthers Swim Team A, (Kim Wojnarowicz, Harlie Taylor, Rees Weimer, Gavin Dustin), 4:07.50; 2. Panthers Swim Team C, (Brecken Jones, Kotter Lybbert, Moana Grimes, Tayson Jones), 4:26.05; 3. Panthers Swim Team B, (Garrett Phippen, Tyler Green, Holton Bundy, Emily Dial), 4:39.84; 4. Wolverines Swim Team A, (Eli Thompson, Nathan Franck, Kate Traynor, William Winterbottom), 4:48.63; 5. Eagles Swim Team A, (Grace Dempsey, Zoe Bug Johnson, Rhett Birch, Alex Owens), 4:53.09; 6. Spartans Swim Team A, (Haylie Berry, Livy Bell, Julian Redman, Allison Marotz), 5:08.78; 7. Eagles Swim Team C, (Jaelyn Gates, Melanie Meek, Giovi Castillo, Katelynn Eager), 5:32.12; 8. Eagles Swim Team B, (Daria Hathaway, Abby Couch, Kassidy Poole, Jordon Taufer), 5:32.63

Load comments