Bonneville vs Blackfoot 4A District 6 title game

Bonneville’s Sadie Lott shoots a free throw during the 4A District 6 girls basketball title game versus Blackfoot on Feb. 13 at Skyline High School.

All-conference teams are selected by coaches

5A/4A High Country Conference Girls Basketball selections

All-conference Player of the Year: Sadie Lott, sr., Bonneville

All-conference Coach of the Year: Troy Shippen, Rigby

First team all-conference

Mattie Olson, soph., Skyline

Tylie Jones, jr., Rigby

Ruby Murdoch, sr., Rigby

Hadley Humpherys, soph., Blackfoot

Tenleigh Smith, jr., Blackfoot

Second team all-conference

Lauren Davenport, jr., Thunder Ridge

Paige Clark, jr., Thunder Ridge

Sage Leishman, sr., Bonneville

Macie Gordon, sr., Madison

Macy Larsen, soph., Hillcrest

Honorable mention

Makayla Sorensen, sr., Bonneville; Brooklyn Cunningham, sr., Bonneville; Sid Parker, jr., Madison; Brooke Donnelly, jr., Rigby; Avery Turnage, sr., Thunder Ridge; McKell Parkinson, jr., Madison; Sydnee Hunt, jr., Bonneville; Isabelle Arave, soph., Blackfoot; Aspen Caldwell, fr., Thunder Ridge; Sierra John, jr., Thunder Ridge; Sophia Anderson, jr., Skyline; Drew Chapman, jr., Skyline; Kennedy Robertson, jr., Idaho Falls; Kassidy Arzola, sr., Shelley

5A District 5-6 all-conference selections

All-Conference Player of the Year: Tylie Jones, Rigby

All-Conference Defensive Player of the Year: Lauren Davenport, Thunder Ridge

All-Conference Sixth Person of the Year (Non-starter, big impact): Aspen Caldwell, Thunder Ridge

All-Conference Coach of the Year: Troy Shippen, Rigby

All-Conference First Team

Lauren Davenport, Rigby

Ruby Murdoch, Rigby

Meghan Calley, Highland

Macie Gordon, Madison

Paige Clark, Thunder Ridge

All-Conference Second team

Brooke Donnelly, Rigby

Sid Parker, Madison

Sierra John, Thunder Ridge

Avery Turnage, Thunder Ridge

Victoria Briggs, Rigby

Honorable mention

Mackenna Thayne, Highland; McKell Parkinson, Madison; Charli Cook, Madison; Hallie Boone, Rigby; Kayzee Vaughan, Highland; Halli Smith, Thunder Ridge

1A Division I District 5-6 all-conference

Coach of the Year: Kyle Christensen, Grace

Player of the Year: Mariah Clegg, Grace

First team

Belle Beard, Butte County

Kiya McAffee, Butte County

Breanna Hill, Grace

Madison Windley, Grace

Zoeigh Walker, Grace

Second team

Kelsey Isham, Butte County

Emilee Hansen, Butte County

Kayci Younger, Grace

Tessa Gregory, Challis

Austyn Erickson, Challis

Honorable mention

Anna Knight, Butte County; Halle Oerke, Challis; Makenna Straatman, Grace

1AD2 Rocky Mountain Conference

MVP: Harley Jackson, Sho-Ban and Madalyn Permann, Rockland

Coach of the year: Vern Nelson, Rockland

First team

Harley Jackson, Sho-Ban

Madalyn Permann, Rockland

Riley Moore, Mackay

Chloe Fullmer, Mackay

Trinity Seefried, Mackay

Second team

Charlotte Wilson, Rockland

Joanna Hayes, Watersprings

Paige Ramsay, Leadore

Kiersley Boyer, Rockland

Abigail Yadon, Watersprings

Honorable Mention

Reesha Pokibro, Sho-Ban

3A Mountain Rivers Conference

Coach of the Year: Crystal Dayley, Sugar-Salem

Player of the Year: Waklee Kunz, Teton

First Team

Mardee Fillmore, Sugar-Salem

Macey Fillmore, Sugar-Salem

Michelle Luke, Sugar-Salem

Karlee Thueson, South Fremont

Cambrie Streit, Teton

Second Team

Annalea Brown, Teton

Aspen Lasson, Teton

Rylie Neville, South Fremont

Hailey Harris, Sugar-Salem

Sarenady Price, Sugar-Salem

Honorable Mention

Kinley Brown, Teton; Abigail Thomas, Teton; Tyleigh Hill, South Fremont; Megan Pannell, Sugar-Salem; Kinley Geisler, South Fremont

2A Nuclear Conference girls basketball

Coach of the Year: Jake Landon, Ririe

Co-players of the year: Ellie Miller, North Fremont, sr.; Hailey Gee, Firth, sr.

First Team

Dallas Sutton, Ririe jr.

Saige Moss, W.J. sr.

Sara Boone, Ririe, jr.

Hailey Barker, Firth, jr.

Second Team

Breyer Newman, Ririe, soph.

Shelby Reynolds, N.F. jr.

Lacie Dalling, W.J., jr.

Mallory Barzee- W.J., sr.

Kiley Mecham, Firth, jr.

Honorable Mention

Jordyn Torgerson-W.J., fr.; Skylee Coles, Ririe, soph.; Remi Litton, N.F., sr.; Hailey Pilkerton, Salmon, soph.; Mackay Williams, Salmon, jr.; Graycee Litton, N.F., soph; Shaylee Anhder-W.J., sr.; Cassi Robbins, Firth, jr.; Paige Martinez, Ririe, jr.; Jordan Scott, Ririe, sr.