Blackfoot logo

Wednesday's results.

Wrestling

BLACKFOOT 51, SHELLEY 22

120: Carter Balmforth (Shelley) over Avian Martinez (Blackfoot) (Dec 9-3); 126: Carter Lindsay (Blackfoot) over Unknown (For.); 132: Eli Abercrombie (Blackfoot) over Kodey Murphy (Shelley) (MD 19-7); 138: Luke Moore (Blackfoot) over Kyle Davis (Shelley) (Fall 3:47); 145: Taye Trautner (Blackfoot) over Aydan Mathews (Shelley) (TF 22-6 5:06); 152: Austin Ramirez (Blackfoot) over Steven Jones (Shelley) (Fall 1:35); 160: Ben Hill (Shelley) over Carter Inskeep (Blackfoot) (Fall 5:34); 170: Tradyn Henderson (Blackfoot) over Seth Jacobson (Shelley) (Fall 1:23); 182: Micheal Edwards (Blackfoot) over Jacob Meek (Shelley) (Fall 2:50); 195: Orrin Hill (Shelley) over Alex Nawrocki (Blackfoot) (Dec 10-4); 220: Tyson Slagowski (Blackfoot) over Unknown (For.); 285: Double Forfeit; 98: Kallan Andersen (Shelley) over Unknown (For.); 106: Mack Mauger (Blackfoot) over Unknown (For.); 113: Clark Peterson (Shelley) over Sam Smith (Blackfoot) (MD 14-6).

IDAHO FALLS 55, SKYLINE 27

182: Leo Nelson (Idaho Falls) over Jonny Baczuk (Skyline) (Dec 8-4); 195: Preston Colvin (Skyline) over Kernan Longua (Idaho Falls) (Fall 1:40); 220: Grayson Thomas (Idaho Falls) over Unknown (For.); 285: Brendan Rasmussen (Idaho Falls) over Unknown (For.); 98: Mason Peck (Idaho Falls) over Unknown (For.); 106: Alexander Lui (Idaho Falls) over Xoey Zollinger (Skyline) (Fall 1:41); 113: Kayli Ranstrom (Skyline) over Annabelle Escobedo (Idaho Falls) (Fall 2:54); 120: Dillon Knighten (Skyline) over Westley Dursteler (Idaho Falls) (Fall 1:20); 126: Sean Flint (Idaho Falls) over Kevin Carillo (Skyline) (MD 10-0); 132: Crew Searle (Skyline) over Daniel Vancampen (Idaho Falls) (Dec 8-2); 138: Andrew Grimes (Idaho Falls) over Marcus Landon (Skyline) (Fall 1:50); 145: Jace Allen (Idaho Falls) over Julian Arellano (Skyline) (Fall 5:47); 152: Porter Tuttle (Idaho Falls) over Charles Pentz (Skyline) (Fall 4:10); 160: Xander Zollinger (Skyline) over Jayce Anderson (Idaho Falls) (Fall 0:34); 170: Hunter Herrera (Idaho Falls) over Unknown (For.).

BONNEVILLE 84, HILLCREST 6

195: Nate Nakashima (Bonneville) over Kaden King (Hillcrest) (Fall 1:53); 220: Hagen Foster (Bonneville) over Unknown (For.); 285: Kaiden Hansen (Bonneville) over Augustine Perez (Hillcrest) (Fall 1:20); 98: Saxton Scott (Bonneville) over Unknown (For.); 106: Wyat Blanchard (Bonneville) over Unknown (For.); 113: Spencer Jolley (Bonneville) over Treyden Cress (Hillcrest) (Fall 4:21); 120: Ryan Nuno (Bonneville) over Elijah Johnson (Hillcrest) (Fall 1:18); 126: Ryker Vail (Bonneville) over Dregun Wheeless-Hill (Hillcrest) (Fall 4:19); 132: Anthony Williams (Bonneville) over Sam Luis (Hillcrest) (Fall 3:19); 138: Maddox Jones (Bonneville) over Xander Hartner (Hillcrest) (Fall 5:24); 145: Tucker Banks (Bonneville) over Kendric Anderson (Hillcrest) (Fall 1:40); 152: Adrian Sturgeon (Bonneville) over Unknown (For.); 160: Britton Sorenson (Bonneville) over Jose Flores (Hillcrest) (Fall 3:15); 170: Hunter Reeves (Hillcrest) over Unknown (For.); 182: Justin Jeppsen (Bonneville) over Treyjan Bissette (Hillcrest) (Fall 1:05).

Girls basketball

BUTTE COUNTY 54, GRACE 39: At Grace, Anna Knight scored 19 points and Kiya McAffee added 10 as the Pirates pulled away from Grace.

In a battle of Butte County, which was tied atop the state poll, and No. 3 Grace, Grace was held to just one point in the second quarter as the Pirates took a 23-13 lead at the break.

The Pirates improved to 14-0 and host Salmon on Friday.

Scores

Girls basketball

Ririe 52, Salmon 42

Boys basketball

Idaho Falls 61, Bonneville 57

Hillcrest 63, Preston 60, 2OT

Wrestling

Thunder Ridge 66, Rigby 60

 

Recommended for you