GenericRoundupArt

Idaho Falls rallied in the second half but it wasn't enough as the Rigby girls soccer team held on to pick up its first conference win of the season with 3-2 final.

The Trojans led 3-0 at the half, but Valerie Chavez and Remi Brandley both scored in the second half to cut the lead to one.

Idaho Falls (5-6-2, 1-5-1) is at Skyline on Monday. Rigby (4-8-1, 1-5-1) is at Madison on Monday.

THUNDER RIDGE 2, SKYLINE 2: At Idaho Falls Soccer Complex, the Titans led 2-1 before the Grizzlies got the equalizer in the 74th minute.

Willow Rhoda and Camry Marrot scored for Thunder Ridge.

The Titans (7-4-2) are at Highland on Monday. Skyline (9-0-2) hosts Idaho Falls on Monday.

Volleyball

ROCKLAND 3, WATERSPRINGS 1: At Rockland, the Warriors were shorthanded but got contributions from setter Ava Undhjem in a 25-15, 20-25, 25-13, 25-18 loss.

Undhjem finished with 16 assists, five digs and an ace, while Mckell Ransom led with seven kills, nine digs and three aces.

Kaitlyn Syverson finished with 11 digs, five kills and an ace, while Madison Kincaid had nine digs and four aces.

The Warriors (5-8, 4-7) are at Challis on Saturday.

Cross country

Snake River Invitational

5K

Full results at athletic.net

Boys

Teams: 1. Blackfoot 32 2. Rigby 43 3. Snake River 102 4. Rockland 132 5. South Fremont 134 6. Grace 138 7. Bonneville 177 8. Firth 197 9. Marsh Valley 222.

Individuals

1. Eli Gregory 16:21.58, Blackfoot

2. Matt Thomas 16:22.77, Blackfoot

3. Benjamin Ricks 16:23.23, Rigby

4. Kaleb Burnett 16:47.91, Rigby

5. Cole Wilkerson 17:00.37, Grace

6. Justin Whitehead 17:03.90, Blackfoot

7. Keegan McCraw 17:06.51, Snake River

8. Lincoln High 17:08.59, Snake River

9. Spencer Nelson 17:15.18, Rigby

10. Ezra Hubbard 17:20.49, Rockland

Girls

Teams: 1. Snake River 55 2. Blackfoot 62 3. South Fremont 65 4. Rigby 84 5. Bonneville 109 6. Marsh Valley 118.

Individuals

1. Kennedy Kunz 20:02.92, Bonneville

2. Maddy Larsen 20:30.83, Blackfoot

3. Cecily Eagleton 20:34.37, South Fremont

4. Hailey Raymond 21:02.26, Snake River

5. Ainslee Miller 21:07.36, Snake River

6. Kamber Smith 21:07.99, Rockland

7. Breklynn Gee 21:08.88, South Fremont

8. Mckenzie Winegar 21:40.05, South Fremont

9. Hannah Clarke 21:44.43, Rigby

10. Layla Hall 21:49.32, Marsh Valley

Scores

Volleyball

Ririe 3, North Fremont 1

Girls soccer

Sugar-Salem 13, South Fremont 0

Boys soccer

Thunder Ridge 3, Skyline 2

Sugar-Salem 6, South Fremont 0

Madison 7, Highland 1

 

Recommended for you