All-state volleyball

All-state selections were voted on by head coaches of teams that qualified for the state volleyball tournaments

Local athletes bolded

5A

First team

Morgan Bower, Skyview

Whitney Bower, Skyview

Klaire Mitchell, Lake City

Alexis Garner, Madison

Ashley Kaufman, Lake City

Charity Wilson, Madison

Karen Murphy, Skyview

Second team

Chloe Miller, Madison

Sarah Lyons, Rocky Mountain

Jordyn Pom-Arleau, Timberline

Alexis Weaver, Madison

Miranda Lamb, Timberline

Kelly Horning, Coeur d’Alene

Macie Gordon, Madison

Honorable mention

Morgan Lamb, Timberline; Reilley Chapman, Lake City; Baylee Peterson, Madison; Eden Bower, Skyview; Megan Schulte, Timberline

4A

First team

Zoe Thiros, Century

Chinma Njoku, Century

Makayla Tolman, Burley

Sade Williams, Bonneville

Makayla Sorensen, Bonneville

Alexis McMurtrey, Bonneville

Sadie Lott, Bonneville

Second team

Julia McNulty, Century

Rachael Driskell, Columbia

Taylor Burnham, Twin Falls

Lexi Bull, Century

Courtney Weatherby, Kuna

Kennedee Tracy, Burley

Jozie Crawford, Middleton

Honorable mention

Brynn McKnight, Middleton; Annie Kaminski, Wood River; Ryann Halladay, Kuna, Laurel Taylor, Idaho Falls; Jessie White, Ridgevue; Carissa Chainey, Middleton; Hailey Davis, Middleton; CeCe Fitz, Bishop Kelly; Daidree Jarvis, Hillcrest; Lindsay Medarius, Middleton

3A

First team

Camber Dodson, Sugar-Salem

Grace Parker, Gooding

Ella Fischer, Filer

Macie Knapp, Sugar-Salem

Nicole Stampke, Gooding

Amaya Carter, Homedale

Abby Morgan, Snake River

Second team

Brooke Johnson, Parma

Megan Pannell, Sugar-Salem

Kate Hardy, Fruitland

Katie Compas, Parma

Olivia LeCheminant, South Fremont

Kenzie Dean, Timberlake

Josey Hall, Homedale

Honorable mention

McKeeley Tonkin, Timberlake; Paige Carter, Homedale; Kassie Adkinson, Gooding; Grace Jackson, Parma; Bailey Sensenbach, Homedale; Brooke Jessen, Timberlake; Laken Wolf, Gooding; Jaylee Bingham, Filer; Sara Lundberg, Weiser; Kylie Marneris, Timberlake; Mardee Fillmore, Sugar-Salem

2A

First team

Britlynn Hubbard, Malad

Halli Hannah, Malad

Abby Schiess, Firth

Hailey Gee, Firth

Jordi Holdaway, West Jefferson

Bayla Tripp, Malad

Reagan Yamauchi, Soda Springs

Second team

Madeline Cooke, Cole Valley

Ella Ward, Malad

Cedar Hopkins, Soda Springs

Ella De Jong, Nampa Christian

Mesa Paskett, Malad

Hailey Barker, Firth

Arianua Barrus, Soda Springs

Honorable mention

Jordyn Adams, Firth; Kiley Mecham, Firth; J’Mae Torgerson, West Jefferson; Jorianne Ball, Soda Springs; Kaydee Park, Firth; Clara Peterson, Orofino

1ADI

First team

Lindsey Kwate, Troy

Carissa Wade, Ambrose

Amanda Smith, Ambrose

Cierra Hennings, Shoshone

Kayci Younger, Grace

Morgan Blazzard, Troy

Kenna Hughes, Ambrose

Second team

Patti Fitzgerald, Shoshone

Jordyne Fredrickson, Troy

Kylee Painter, Grace

Cassie George, Notus

Kristyna Krough, Prairie

Grace Turley, Ambrose

Maniah Clagg, Grace

Honorable mention

Abigail Shaw, Compass; Molly Hanson, Genesee; Katrina Marsh, Shoshone; Regan Zenner, Genesee

1ADII

First team

Jade Warren, Horseshoe Bend

Hailee Tomkinson, Rockland

Joanna Hayes, Watersprings

Grace Cover, Lighthouse Christian

Chevelle Shepherd, Salmon River

Bea Whitling, Logos

Syringa Riley, Horseshoe Bend

Second team

Angie Gomez, Watersprings

Madi Chestnut, Horseshoe Bend

Brooke Stevens, Clark Fork

Shantell Chavez, Carey

Lotus Harper, Salmon River

Ellie Kiebert, Clark Fork

Evie Waite, Rockland

Honorable mention

Rylee Mathison, Watersprings; Rosie Meyer, Logos; Chelsy Testa, Council; Julia Black, Horseshoe Bend; Elly Yore, Hagerman; Emily Diaz, Salmon River

GIRLS SOCCER ALL-STATE

All-state teams are voted on by the Idaho High School Soccer Coaches Association

CLASS 5A

Player of the Year: Tara Brennan, sr., M, Boise

Coach of the Year: Donal Kaehler, Rocky Mountain

ALL-STATE TEAM

Olivia Smith, sr., F, Eagle

Annalise Brunson, jr., F, Madison

Erika Skindlov, sr., F, Coeur d"Alene

Maddy Lasher, jr., F, Lake City

Ava Ranson, jr., F, Timberline

Kylee Geis, sr., M, Borah

Payton Baratcart, jr., M, Boise

Kelsey Oyler, so., M, Rocky Mountain

Payton McBride, sr., M, Borah

Chloe Teets, sr., M, Lake City

Bridget Rieken, sr., D, Lake City

Lilly Gwin, sr., D, Boise

Kaitlyn Ramon, sr., D, Rocky Mountain

Haley Apple, sr., D, Timberline

Grace Pekovich, sr., D, Centennial

Kasey Wardle, so., GK, Rocky Mountain

HONORABLE MENTION

Bre Norris, so., GK, Boise; Eryn Ducote, sr., D, Lake City; Mariah Albin, jr., F, Boise; Jordyn Dalling, sr., F, Rocky Mountain

CLASS 4A

Player of the Year: Lauren Elwer, sr., F, Bishop Kelly

Coach of the Year: Meagan Lyons, Bishop Kelly

ALL-STATE TEAM

Nicole Davis, jr., F, Pocatello

Riley Walkington, sr., F, Sandpoint

Makali Nance, sr., F, Jerome

Sydney Cromwell, jr., F, Bishop Kelly

Grace Elwer, sr., M, Bishop Kelly

Alexis Pond, so., M, Bishop Kelly

Olivia Holt, sr., M, Century

Addison Moser, so., M, Preston

Jezza Hutto, sr., D, Sandpoint

Yeo Yarnell, sr., D, Sandpoint

Paigr Beem, so., D, Twin Falls

Evelyn Elwer, sr., D, Bishop Kelly

Hattie Larson, so., GK, Sandpoint

HONORABLE MENTION

Isabella Vinsonhaler, jr., D, Bishop Kelly; Mya Darling, sr., D, Sandpoint; Kylie Larson, so., D, Preston; Ellie Surmelis, sr., M, Century

CLASS 3A

Co-players of the Year: Elizabeth Lehosit, sr., M, Coeur d'Alene Charter; Lily Fitzgerald, sr., F, Community School

Coach of the Year: Stacy Smith, Coeur d'Alene Charter

ALL-STATE TEAM

Lily Congelton, sr., F, McCall-Donnelly

Caeley Ryan, so., F, McCall-Donnelly

Morgan Teichert, jr., F, Sugar-Salem

Rylie DeLuna, sr., M, McCall-Donnelly

Khloe Kleint, sr., M, McCall-Donnelly

Georgina Simpson, sr., M, Timberlake

Emma Bartlett, sr., D, Coeur d'Alene Charter

Eliza Marks, sr., D, Community School

Alena Davenport, sr., St. Maries

Keona Brown, jr., Priest River

Shea Curran , sr., Kellogg

Naomi Connolley, so., Grangeville

Karissa Willis, sr., GK, Timberlake

HONORABLE MENTION

Nayeli Lopez, sr., GK, McCall-Donnelly; Maia McSherry, so., M, McCall-Donnelly; Hanna Breazer, sr., Bonners Ferry

BOYS SOCCER

CLASS 5A

Player of the Year: Kristian Quiros, sr., M, Rocky Mountain

Coach of the Year: Bill Taylor, Rocky Mountain

ALL-STATE TEAM

Carson Cadwell, sr., F, Boise

Dominic Ishimwe, jr., F, Borah

Ethan Bengtzen, sr., F, Rocky Mountain

Kyle Jones, sr., F, Rocky Mountain

Marcello Iragi, sr., M, Timberline

Carter Luthy, sr., M, Boise

Spenser Messina, sr., M, Lake City

Ahmed Ibrahimovic, sr., M, Borah

Docker Bond, sr., M, Coeur d'Alene

Issac Szuch, sr., D, Rocky Mountain

Tate Caldara, sr., D, Boise

Mason Grier, sr., D, Mountain View

Tyler Kramer, jr., D, Borah

Kyle Wright, sr., D, Timberline

Chase Miller, sr., GK, Capital

HONORABLE MENTION

Chase Norris, sr., GK, Lake City; Ryken Dizes, sr., D, Rocky Mountain; Marco Vega, jr., M, Mountain View; Sam Zimmer, sr., F, Boise

CLASS 4A

Player of the Year: Javi Rodriguez, sr., D, Caldwell

Coach of the Year: Rocky Rhoads, Century

ALL-STATE TEAM

Adrian Arguello, sr., F, Caldwell

Antonio Rossi, jr., F, Middleton

Cole Roske, sr., F, Century

Balor Reilly, sr., F, Hillcrest

Carlos Lechuga, sr., M, Caldwell

Noe Ayala, sr., M, Middleton

Miguel Loera, sr., M, Vallivue

Lucas Beste, sr., M, Wood River

Evan Yost, so., D, Century

Jacob Duncan, sr., D, Middleton

Freddy Murillo, sr., D, Caldwell

Hector Tovar, sr., D, Caldwell

Emerson Flores, sr., D, Wood River

Sam Ryan, sr., GK, Bishop Kelly

HONORABLE MENTION

Caden Lohrengel, sr., GK, Middleton; Damian Arguello, so., F, Caldwell

CLASS 3A

Player of the Year: Shea Brokaw, jr., D, Community School

Coach of the Year: Richard Whitelaw, Community School

ALL-STATE TEAM

Steven Rubio, sr., F, Bliss

Ridley Lindstrom, jr., F, Community School

Cash Dart, jr., F, Community School

Brian Ramirez, sr., F, Fruitland

Marcelo Palacios, sr., M, American Falls

Fletcher Stump, jr., M, Community School

Cody Ruiz, sr., M, Filer

Cristin Yeakley, jr., M, Payette

Jake Livingston, sr., D, Fruitland

Adolfo Alvarez, so., D, American Falls

Henry Cherp, sr., D, Community School

Erick Guillen, sr., D, Payette

Julian Ramirez, sr., GK, Fruitland

HONORABLE MENTION

Max Billingsley, sr., GK, McCall-Donnelly; Jimmy Ayllon, so., M, McCall-Donnelly; Brian Martinez, jr., F, American Falls; Bernard Kindall, so., F, McCall-Donnelly

Marlowe Hereford is a sports reporter for the Post Register. Contact her at 208-542-6772 and find her on Twitter at @mwhereford.

Load comments