5A tournament at Ford Idaho Center, Nampa

Thursday

Game 1: Eagle 63, Lake City 52

Game 2: Boise 58, Rigby 43

Game 3: Mountain View 79, Meridian 43

Game 4:Timberline 48, Highland 40

Friday

Game 5: Lake City (20-4) vs. Rigby (18-8), 1:15 p.m. (loser out)

Game 6: Meridian (14-13) vs. Highland (18-9) , 3 p.m. (loser out)

Game 7: Eagle (20-5) vs. Boise (18-6) , 6:15 p.m. (semifinal)

Game 8: Mountain View (24-0) vs. Timberline (18-6), 8 p.m. (semifinal)

Saturday

Consolation championship

Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 10 a.m. at Ridgevue High, Nampa

Third-place game

Loser Game 7 vs. Loser Game 8, noon at Ridgevue High, Nampa

Championship game

Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 7 p.m. at Ford Idaho Center, Nampa

4A tournament at Timberline High, Boise

Thursday

Game 1: Middleton 44, Mountain Home 36

Game 2: Century 45, Blackfoot 42

Game 3: Caldwell 44, Lakeland 21

Game 4: Minico 57, Hillcrest 47

Friday

Game 5: Mountain Home (19-6) vs. Blackfoot (21-5), 1:15 p.m. (loser out)

Game 6: Lakeland (10-12) vs. Hillcrest (13-11), 3 p.m. (loser out)

Game 7: Middleton (44-36) vs. Century (25-0), 6:15 p.m. (semifinal)

Game 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 8 p.m. (semifinal)

Saturday

Consolation championship

Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 9:15 a.m. at Timberline High, Boise

Third-place game

Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 11 a.m. at Timberline High, Boise

Championship game

Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 6 p.m. at Ford Idaho Center, Nampa

3A tournament at Skyview High, Nampa

Thursday

Game 1: Sugar-Salem 57, Bonners Ferry 31

Game 2: Homedale 48, Buhl 35

Game 3: Timberlake 49, Teton 26

Game 4: Parma 38, Snake River 24

Friday

Game 5: Bonners Ferry (17-7) vs. Buhl (10-15), 1:15 p.m. (loser out)

Game 6: Teton (12-13) vs. Snake River (15-8), 3 p.m. (loser out)

Game 7: Sugar-Salem (22-2) vs. Homedale (13-10), 6:15 p.m. (semifinal)

Game 8: Timberlake (21-2) vs. Parma (22-2), 8 p.m. (semifinal)

Saturday

Consolation championship

Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 9:15 a.m. at Skyview High, Nampa

Third-place game

Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 11 a.m. at Skyview High, Nampa

Championship game

Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 3:50 p.m. at Ford Idaho Center, Nampa

2A tournament at Bishop Kelly High, Boise

Thursday

Game 1: West Jefferson 51, Declo 40

Game 2: Melba 45, Malad 43

Game 3: Soda Springs 50, Grangeville 29

Game 4: Cole Valley 41, Ririe 35

Friday

Game 5: Declo (16-8) vs. Malad (16-10), 1:15 p.m. (loser out)

Game 6: Grangeville (15-8) vs. Ririe (20-5), 3 p.m. (loser out)

Game 7: West Jefferson (18-9) vs. Melba (23-1), 6:15 p.m. (semifinal)

Game 8: Soda Springs (25-0) vs. Cole Valley (21-4) 8 p.m. (semifinal)

Saturday

Consolation championship

Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 9:15 a.m. at Bishop Kelly High, Boise

Third-place game

Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 11 a.m. at Bishop Kelly High, Boise

Championship game

Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 1:40 p.m. at Ford Idaho Center, Nampa

1A Division I tournament at Columbia High, Nampa

Game 1: Shoshone 31, Liberty Charter 19

Game 2: Prairie 78, Notus 31

Game 3: Genesee 40, Grace 33

Game 4: Lapwai 78, Rimrock 30

Friday

Game 5: Liberty Charter (12-14) vs. Notus (18-4), 1:15 p.m. (loser out)

Game 6: Grace (15-9) vs. Rimrock (20-4) , 3 p.m. (loser out)

Game 7: Shoshone (22-1) vs. Prairie (19-3), 6:15 p.m. (semifinal)

Game 8: Genesee (19-8) vs. Lapwai (20-4), 8 p.m. (semifinal)

Saturday

Consolation championship

Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 9:15 a.m. at Columbia High, Nampa

Third-place game

Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 11 a.m. at Columbia High, Nampa

Championship game

Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 11:30 a.m. at Ford Idaho Center, Nampa

1A Division II tournament at Nampa High

Thursday

Game 1: Sho-Ban 54, Kendrick 50

Game 2: Salmon River 49, Dietrich 43

Game 3: Nezperce 46, Genesis Prep 42

Game 4: Carey 41, Rockland 30

Friday

Game 7: Sho-Ban (22-2) vs. Salmon River (20-2), 1:15 p.m. (semifinal)

Game 8: Nezperce (22-3) vs. Carey (20-1), 3 p.m. (semifinal)

Game 5: Kendrick (18-5) vs. Dietrich (19-6), 6:15 p.m. (loser out)

Game 6: Genesis Prep (12-11) vs. Rockland (20-5), 8 p.m. (loser out)

Saturday

Consolation championship

Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 9:15 a.m. at Nampa High

Third-place game

Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 11 a.m. at Nampa High

Championship game

Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 9:30 a.m. at Ford Idaho Center, Nampa

Load comments