District 6 Senior Showcase

Bonneville’s Randon Hostert attempts a dunk during the 4A/ 5A boys game part of the District 6 Senior Showcase Basketball Games on March 6, 2019.

TODAY’S LOCALHigh school boys basketball

Darby (Mont.) at Salmon, 5:30 p.m.

Butte County at West Jefferson, 7 p.m.

Taylor’s Crossing at Watersprings, 7 p.m.

Idaho Falls at Bonneville, 7:30 p.m.

Filer at Sugar-Salem, 7:30 p.m.

Bear Lake at North Fremont, 7:30 p.m.

Highland at Blackfoot, 7:30 p.m.

Shelley at Hillcrest, 7:30 p.m.

Sky View (Utah) at Madison, 7:30 p.m.

Teton at Jackon (Wyo.), TBD

Thunder Ridge at Energy Classic, TBD at Gillette, Wyo.

Rigby, Skyline at Redox Holiday Shootout, TBD

High school girls basketball

Thunder Ridge at Energy Classic, TBD at Gillette, Wyo.

Darby (Mont.) at Salmon, 4 p.m.

Filer at Sugar-Salem, 6 p.m.

Soda Springs at Ririe, 7 p.m.

Shelley at Skyline, 7:30 p.m.

Jackson (Wyo.) at Teton, 7:30 p.m.

TimberLion Tournament, Boise

Hillcrest vs. Kuna, 1 p.m. at Borah HS

Idaho Falls vs. Minico, 4:30 p.m. at Borah HS

Meridian vs. Bonneville, 4:30 p.m. at Timberline HS

Rigby vs. Borah, 8 p.m. at Borah HS

Blackfoot vs. Timberline, 8:30 p.m. at Timberline HS

High school wrestling

Blackfoot, Bonneville, Hillcrest, Idaho Falls, Madison, Rigby, Skyline, Shelley, Thunder Ridge at Rollie Lane Invitational, TBD at Ford Idaho Center, Nampa

SATURDAY’S LOCALHigh school boys basketball

Watersprings at Challis, 4 p.m.

Filer at Snake River, 4 p.m.

North Fremont at Malad, 4 p.m.

Mountain Home at Idaho Falls, 5 p.m.

Bear Lake at Sugar-Salem, 5 p.m.

Garden Valley at Mackay, TBD

Thunder Ridge at Energy Classic, TBD at Gillette, Wyo.

Rigby, Skyline at Redox Holiday Shootout, TBD

Ririe at West Side, 7 p.m.

Blackfoot at Star Valley (Wyo.), 7:30 p.m.

High school girls basketball

Thunder Ridge at Energy Classic, TBD at Gillette, Wyo.

Watersprings at Challis, 2:30 p.m.

Filer at Snake River, 4 p.m.

Butte County at West Jefferson, 7 p.m.

TimberLion Tournament, Boise

Meridian vs. Blackfoot, noon at Timberline HS

Capital vs. Idaho Falls, 1:45 p.m. at Borah HS

Centennial vs. Bonneville, 1:45 p.m. at Timberline HS

Eagle vs. Rigby, 3:30 p.m. at Timberline HS

Fernley (Nev.) vs. Hillcrest, 3:30 p.m. at Borah HS

High school wrestling

Blackfoot, Bonneville, Hillcrest, Idaho Falls, Madison, Rigby, Skyline, Shelley, Thunder Ridge at Rollie Lane Invitational, TBD at Ford Idaho Center, Nampa

TODAY’S TVCOLLEGE BASKETBALL (MEN’S)

Toledo at Ball State, 5 p.m. on CBSSN

Central Florida at Houston, 5 p.m. on ESPN2

Wright State at Oakland, 5 p.m. on ESPNU

Wisconsin at Ohio State, 5 p.m. on FS1

Rutgers at Nebraska, 6 p.m. on BTN

Kent State at Bowling Green, 7 p.m. on CBSSN

Temple at Tulsa, 7 p.m. on ESPNU

Georgetown at Seton Hall, 7 p.m. on FS1

COLLEGE BASKETBALL (WOMEN’S)

DePaul at Providence, 4:30 p.m. on FS2

Colorado at Oregon, 8 p.m. on PAC-12N

COLLEGE FOOTBALL

The Famous Idaho Potato Bowl: Ohio vs. Nevada (Reno), Boise, Idaho, 1:30 p.m. on ESPN

COLLEGE GYMNASTICS (WOMEN’S)

Kentucky at Utah, 6 p.m. on PAC-12N

COLLEGE HOCKEY (MEN’S)

Western Michigan at Notre Dame, 5 p.m. on NBCSN

CURLING (MEN’S)

Scotland vs. U.S. (taped), 7:30 p.m. on NBCSN

GOLF

PGA Tour: The Sentry Tournament of Champions, Second Round, Maui, Hawaii, 4 p.m. on GOLF

HIGH SCHOOL BASKETBALL (BOYS)

ESPN Showcase: Sierra Canyon (Calif.) vs. Patrick School (N.J.), Minneapolis, 7 p.m. on ESPN2

NBA

Philadelphia at Houston, 6 p.m. on ESPN

New Orleans at LA Lakers, 8:30 p.m. on ESPN

NHL

Washington at Carolina, 5:30 p.m. on NHLN

TENNIS

ATP: The ATP Cup, Day 1 Group Stage, Brisbane, Perth, and Sydney, Australia, 1 a.m. on TENNIS

ATP: The ATP Cup, Day 1 Group Stage, Brisbane, Perth, and Sydney, Australia, 4 a.m. on TENNIS

ATP: The ATP Cup, Day 2 Group Stage, Brisbane, Perth, and Sydney, Australia, 4 p.m. on TENNIS

ATP: The ATP Cup, Day 2 Group Stage, Brisbane, Perth, and Sydney, Australia, 1 a.m. (Saturday) on TENNIS

ATP: The ATP Cup, Day 2 Group Stage, Brisbane, Perth, and Sydney, Australia, 4 a.m. (Saturday) on TENNIS

SATURDAY’S TVAUTO RACING

Monster Energy Supercross: From Anaheim, Calif., 8 p.m. on NBCSN

BOBSLEDDING/SKELETON

IBSF World Cup, 11 a.m. on NBCSN

COLLEGE BASKETBALL (MEN’S)

Oklahoma State vs. Texas Tech, 10 a.m. on ESPN2

LSU vs. Tennessee, 10 a.m. on ESPNU

Indiana at Maryland, 10 a.m. on FOX

Creighton at Butler, 10 a.m. on FS1

Iowa at Penn State, noon on BTN

Long Island-Brooklyn at Mount St. Mary’s, noon on CBSSN

Florida State vs. Louisville, noon on ESPN2

UConn vs. South Florida, noon on ESPNU

TBA on FOX

Missouri at Kentucky, noon on SECN

Cincinnati at Tulane, noon on CBSSN

Notre Dame vs. Syracuse, 2 p.m. on ESPN2

Ole Miss vs. Wichita State, 2 p.m. on ESPNU

Providence at DePaul, 2 p.m. on FS1

Auburn at Mississippi State, 2:30 p.m. on SECN

Oregon at Utah, 3 p.m. on PAC-12N

Boise State at Nevada (Reno), 4 p.m. on CBSSN

Alabama vs. Florida, 4 p.m. on ESPN2

Iowa State vs. TCU, 4 p.m. on ESPNU

UCLA at Washington State, 5 p.m. on PAC-12N

Texas A&M at Arkansas, 5 p.m. on SECN

Duke vs. Miami, 6 p.m. on ESPN

Texas at Baylor, 6 p.m. on ESPN2

Bradley at Northern Iowa, 6 p.m. on ESPNU

Southern Methodist at Vanderbilt, 7 p.m. on SECN

Arizona State at Arizona, 7:30 p.m. on PAC-12N

San Diego State at Utah State, 8 p.m. on CBSSN

Pepperdine at Gonzaga, 8 p.m. on ESPN2

Air Force at Nevada (Las Vegas), 8 p.m. on ESPNU

COLLEGE BASKETBALL (WOMEN’S)

Virginia Commonwealth at Rhode Island, 10 a.m. on CBSSN

Penn State at Wisconsin, 2 p.m. on BTN

Minnesota at Nebraska, 4 p.m. on BTN

COLLEGE FOOTBALL

The Armed Forces Bowl: Southern Mississippi vs. Tulane, Fort Worth, Texas, 9:30 a.m. on ESPN

GOLF

PGA Tour: The Sentry Tournament of Champions, Third Round, Maui, Hawaii, 2 p.m. on NBC

PGA Tour: The Sentry Tournament of Champions, Third Round, Maui, Hawaii, 4 p.m. on GOLF

IIHF HOCKEY

World Junior Championship: Teams TBD, Semifinal, 7 a.m. on NHLN

World Junior Championship: Teams TBD, Semifinal, 11 a.m. on NHLN

NHL

St. Louis at Vegas, 2 p.m. on NHLN

Pittsburgh at Montreal, 5 p.m. on NHLN

RUGBY

PRO14: Glasgow vs. Benetton, 6 a.m. on ESPNEWS

Premiership: Gloucester vs. Bath, 8 a.m. on NBCSN

SKIING

FIS: World Cup (taped), noon on NBCSN

SOCCER (MEN’S)

Serie A: TBA, 4:25 a.m. on ESPN2

TODAY’S RADIOHIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Idaho Falls at Bonneville, 7 p.m. on 980AM, 98.7 FM, 980thezone.com

Shelley at Hillcrest, 7:15 p.m. on 92.5 FM

SATURDAY’S RADIOHIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Mountain Home at Idaho Falls, 4:45 p.m. on 980AM, 98.7 FM, 980thezone.com

COLLEGE BASKETBALL (MEN’S)

Boise State at Nevada, 3:30 p.m. on 92.5 FM

Loyola Marymount at BYU, 6 p.m. on 100.7 FM